• 14 maja 2020

Tajemnicza sieć powięzi

Tajemnicza sieć powięzi

Artykuł Tajemnicza sieć powięzi 1080 796 a_nmg_up

Czym jest powięź?

Najnowsza wiedza dotyczącą powięzi, oparta na wielu badaniach klinicznych uznawana jest za rewolucyjne odkrycie w świecie sportu i współczesnej fizjoterapii, przyczyniając się do pojawienia całkiem nowego podejścia do bólu, metod jego leczenia oraz treningu. Do niedawna nie doceniano jej roli, dzisiaj często uznaje się powięź za dodatkowy organ czuciowy, mówi się że powięź to nasz drugi układ nerwowy. To właśnie ona pozwala nam postrzegać i kontrolować ruch naszego ciała.

Krótko i na temat powięzi…

Powięź tworzy powłoki dla wszystkich struktur ciała. Łączy poszczególne komórki z tkankami, tkanki z narządami, narządy z układami, łączy mięśnie w systemy, przyczepia mięśnie do kości, a kości łączy w stawy, oracza każdy nerw, każde naczynie krwionośne, utrzymuje wszystkie struktury we właściwym miejscu, obejmuje całe ciało jako jedność dając wewnętrzną stabilność „konstrukcyjną”.

„Powięź od początku jej istnienia funkcjonuje jako całość jako kontinuum i to się nie zmienia aż do końca jej istnienia”

Co zaburza działanie powięzi?

Powięź może ulegać odkształceniu w skutek złej postawy ciała. Może ulegać zgrubieniu, blokować się tworząc zrosty, a tym samym poczucie, iż jesteśmy ociężali, a nasze ciało uległo skrępowaniu i zmęczeniu. Częste dopuszczanie do przetrenowania ciała, złe wzorce ruchowe, niekorygowane wady postawy, a także złe odżywianie, słabe nawodnienie organizmu i przewlekły stres – to wszystko wpływa na funkcjonowanie powięzi kształtując w niej negatywny wzorzec. Taka plastyczność powięzi ma również swoje zalety – zapewnia jej możliwość regeneracji. Kiedy przyjmujemy złą postawę ciała, z czasem nasza powięź gęstnieje w celu wsparcia sposobu w jakim utrzymujemy ciało. Jeżeli chcemy poprawić naszą postawę, powinniśmy zacząć od rozluźniania i nawadniania powięzi.

Powięź vs masaż MER?

Masaż tzw powięziony jest formą nieinwazyjnej terapii, której działanie jest w stanie objąć: wszystkie organy, przewody, nerwy, naczynia krwionośne, mięśnie oraz kości. Napięcia, które występują w strukturze powięzi sprawiają iż równowaga całości struktury ulega zachwianiu – wpływa ona również na równowagę w całym organizmie. System powięzi zbudowany jest z tkanki łącznej i tworzy coś na kształt „drugiego szkieletu” – jeśli chcecie sobie to wyobrazić pomyślcie o siatce, która otacza mięśnie, wiązadła, organy wewnętrzne, naczynia krwionośne, limfatyczne oraz tkankę nerwową. Struktura powięzi napina się w wyniku urazów, zapaleń, nieprawidłowej postawy ciała czy też gwałtownych skurczów. Prowadzić może również do występowania patologicznych zmian tkanek czy też całych organów.

Według najnowszych badań powięź jest tkanką budującą nasze ciało oraz w dużej mierze odpowiadającą za odczuwanie bólu. Poprzez nadmierne napięcie przenoszone przez anatomiczne taśmy mięśniowo-powięziowe ból może być odczuwany w odległych rejonach ciała w stosunku do miejsca jego powstania. Restrykcje powięziowe, zrosty, zgrubienia czy nadmierne napięcie powodują dolegliwości bólowe. Podczas terapii powięź jest uwalniana, dzięki czemu pacjent przestaje odczuwać bóle i napięcia.

System powięziowy jest przedmiotem terapii manualnej wielu różnych specjalistów, gdzie celem jest zawsze przywrócenie jego funkcji. Kontinuum mięśniowo-powięziowe bogate jest w interoceptory, które są w stanie stymulować obszary mózgu odpowiedzialne za kontrolowanie stanu emocjonalnego, w związku z tym terapia manualna oddziałuje zarówno sferę strukturalną, jak i emocjonalną.

Co daje masaż powięziowy?

Zaburzenia likwidowane są dzięki rozluźnieniu, które odnajdujemy w przesuwalności powięzi (miejsce w którym odczuwamy wówczas największy ból). Technika delikatnego pociągania (tzw. trakcji) ma na celu likwidację ograniczeń i napięć powięzi – dochodzi wówczas do aktywizacji reakcji naczyniowo-ruchowych, które poprawiają krążenie, wzmacniają proces oczyszczania z toksycznych produktów przemiany materii (w danym rejonie ciała). Przywracana jest również tkance miękkiej wrażliwość na bodźce zewnętrzne.

Nadia Monika Gołębieska